2013. október 31., csütörtök

http://www.youtube.com/watch?v=qC4BIQWWnIA


 

A történelemnek voltak olyan fájdalmas pillanatai, eseményei, amelyek alkotásra sarkalltak művészeket. Sokszor úgy érezhetjük, hogy az általuk megélt személyes vagy társadalmi problémák nem is a múlt részei, hanem a jelen valóságát tükrözik. A rohanó világ nem kedvez a költőknek és az íróknak, a legtöbb embernek nincs ideje valóságosan vagy akár virtuálisan elmélyedni egy könyvben.

A NeM párt feladatának érzi, hogy az irodalmi alkotások segítségével is rámutasson a jelen világ társadalmi zavaraira. Teszi ezt azért, mert a kitágult információs csatornák ellenére az emberek, társadalmi csoportok általában nem kapnak fórumot ahhoz, hogy elmondhassák hogyan csapták be, alázták meg vagy rekesztették ki őket.

Mire is gondolunk? Arra, hogy egy beteg ember csak protekcióval vagy hálapénzzel remélhet gyógyulást. Arra, hogy hogy a munkabérből élők jelentős része nem képes megélni a fizetéséből vagy meg sem kapja a törvényben lefektetett módon a fizetését. Arra, hogy a kisvállalkozókra vonatkozó szabályok embertelen módon, betarthatatlanul vannak megalkotva. Arra, hogy a politikailag és gazdaságilag erősekre nem vonatkoznak a normák.

A NeM párt alkalmatlannak tartja a jelenlegi pártok által uralt politikai szerkezetet az ilyen és ezekhez hasonló problémák orvoslására, ezért kínál fel egy sokszereplős demokrácia modellt. Nem hiszünk abban, hogy a bal és jobboldali politikus-bábuk cserélgetésével jobbá tehető a rendszer. Ezt a politikailag szigorúan uralt és szabályozott médiában elmondani azonban egy antipártnak legalább olyan nehéz, mint ahogy saját érzéseit irodalmi nyelven Karinthy Frigyes Előszó című versében megfogalmazta:

 


Nem mondhatom el senkinek,
elmondom hát mindenkinek.

Próbáltam súgni, szájon és fülöm,
mindnyájotoknak, egyenként, külön.

A titkot, ami úgyis egyremegy
S amit nem tudhat más, csak egy meg egy.

A titkot, amiért egykor titokban
Világra jöttem vérben és mocsokban,

A szót, a titkot, a piciny csodát,
Hogy megkeressem azt a másikat
S fülébe súgjam: add tovább.

Nem mondhatom el senkinek,
Elmondom hát mindenkinek.

Mert félig már ki is bukott, tudom
De mindig megrekedt a félúton.

Az egyik forró és piros lett tőle,
Ő is súgni akart: csók lett belőle.

A másik jéggé dermedt, megfagyott,
Elment a sírba, itthagyott.

Nem mondhatom el senkinek,
Elmondom hát mindenkinek.

A harmadik csak rám nézett hitetlen,
nevetni kezdett és én is nevettem.

Gyermekkoromban elszántam magam,
Hogy szólok istennek, ha van.

De nékem ő égő csipkefenyérben
Meg nem jelent, se borban és kenyérben,

Hiába vártam sóvár-irigyen,
Nem méltatott rá, hogy őt higgyem.

Nem mondhatom el senkinek,
Elmondom hát mindenkinek.

Hogy fájt, mikor csúfoltak és kínoztak,
És sokszor jobb lett volna lenni rossznak,

Mert álom a bűn és álom a jóság,
De minden álomnál több a valóság,

Hogy itt vagyok már és még itt vagyok
S tanúskodom a napról, hogy ragyog.

Nem voltam jobb, se rosszabb senkinél,
Mégis a legtöbb: ember, aki él,

Mindenkinek rokona, ismerőse,
Mindenkinek utódja, őse,

Nem mondhatom el senkinek,
Elmondom hát mindenkinek.

Elmondom én, elmondanám,
De béna a kezem, s dadog a szám.

Elmondanám, az út hova vezet,
Segítsetek hát, nyújtsatok kezet.

Emeljetek fel, szólni, látni, élni,
Itt lent a porban nem tudok beszélni.

A csörgőt eldobtam és nincs harangom,
Itt lent a porban rossz a hangom.

Egy láb a mellemre lépett, eltaposta,
Emeljetek fel a magosba.

Egy szószéket a sok közül kibérelek,
Engedjetek fel a lépcsőjére, kérlek.

Még nem tudom, mit mondok majd, nem én,
De úgy sejtem, örömhírt hoztam én.

Örömhírt, jó hírt, titkot és szivárványt
Nektek, kiket szerettem,
Állván tátott szemmel, csodára várván.

Amit nem mondhatok el senkinek,
Amit elmondok mindenkinek.

2013. október 23., szerda

Trafik mutyi után szabadon: Föld mutyi 2013


A „Földet a gazdáknak” program keretén belül a kormányzat célja az, hogy minél több fiatal gazda és családi vállalkozás kapjon földet. Több ezer hektár földet kívánnak bérbe adni. Ahhoz, hogy mi is részesüljünk ebből, nem kell mást tennünk, mint benyújtani egy pályázatot, no meg az sem árt, ha ismerősöd egy képviselő.

A pályázat legfőbb célja a családi gazdaságok, a kis- és közepes méretű birtokok megerősítése. A program alapján több ezer hektár állami tulajdonú föld kerülhet a gazdálkodókhoz haszonbérbe.

Ám mint minden eddigi, kormány által kiírt pályázat, ez sem mentes a botrányoktól és a visszaélésektől.

Hiába adják írásba, vallják eskü alatt, hogy a pályázatokat megfelelően kezelik-bírálják, így is sorra szólnak arról a hírek, hogy hány olyan föld van, amelyet nem hirdettek meg, vagy nem adták oda egy jelentkezőnek sem, üresen viszont nem maradhat, ezért kényszerművelésre adták ki őket. Mivel pályázati eljárás nem volt, ismerősök, csókosok szép számmal hozzájuthattak a földekhez.

E rendkívüli földosztás során felvetődhet a kérdés, hogy vajon Magyarországnak sikerül e talpra állni gazdaságilag, ha nem képes az erőforrások uralmát a helyi közösségeknek visszaadni. Az is kérdés, hogy vajon hányan nyerhetnek. A Nemzeti Dohányboltoknál is láthattuk, hogy 40.000 boltból mindössze 5300-an kaptak működési engedélyt. A többi ember elesett addigi megélhetésétől.

A Vidékfejlesztési Minisztérium nem erősítette meg a mai napig sem, hogy a földosztás nyertesei ténylegesen a gazdálkodó családok lesznek-e, vagy pedig - szokás szerint - a pajtik járnak jól. Az előző években lezajlott földosztási gyakorlatból kiindulva semmiben sem lehetünk biztosak. Az előző évben Dr. Ángyán József volt vidékfejlesztési államtitkár összesítette az adatokat, e szerint a szétosztott földek több mint 80%-a nem a helyben lakó gazdákhoz, hanem különböző érdekeltségekhez került.

Ezek a tények, valamint a százmilliós csalásokról, visszaélésekről, uniós földalapú támogatások jogtalan igénybevételéről az elmúlt hetekben napvilágot látott több hír megerősíteni látszik azt, hogy állami tulajdonú földek olyan emberek kezébe kerülhetnek, akik nemhogy a gazdasághoz nem értenek, de azt sem tudják mi az, hogy földművelés.

Azt is homály fedi, hogy egyes képviselők hogyan juthattak hozzá a földekhez, ha pályázatot sem nyújtottak be. Csak egy példát említve:

„Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester, Orbán Viktor miniszterelnök bizalmasának cége is kapott pályázat nélkül állami földeket használatra. A földek mérete nem nyilvános, de az kiderül, hogy mindössze egy állami földdarab jutott másnak a településen. Ezzel szinte az összes állami föld Mészárosék kezében összpontosul Alcsútdobozon, mivel a tavalyi földpályázatokon is taroltak. A településen a 17 pályázatból 14-et kaszált a Búzakalász 66 Felcsút Kft. A társaság így összesen 758 hektárnyi földet nyert el tavaly a helyi gazdák elől, ezzel együtt pedig Fejér megyében összesen immár 1010 hektárnyi területe van. A földpályázatokon a polgármester felesége, Mészáros Beatrix és testvére, Mészáros János is kapott földet 94, illetve 139 hektár erejéig.” ( Forrás: www.168ora.hu)

Így születnek meg Nemzeti Dohányboltjaink után Nemzeti Földjeink, amelyek csakis önös érdekeket szolgálnak.  Úgy tűnik, hiába a kormány által jónak ítélt sok program, ha egy idő után kiderül, hogy az emberek becsapásán keresztül intézik ügyes-bajos dolgaikat. Csak elhintenek pár morzsát, és mire az ember észbe kap, már át is verték.

Magyarország nem az ígéretek hazája, hanem a hazugságok és a korrupció nyílt országa. Most úgy tűnik, nem tehetsz mást, mint megszöksz - vagy megszoksz.

 

2013. október 11., péntek

Nyílt levél országgyűlési képviselőknek



Tisztelt Képviselő Asszony/Úr!

Szeretnénk Önnek bemutatni a „Vezessük vissza politikusainkat a munka világába” elnevezésű mentori programot.
A Nemzedékek Műhelye Párt - készülve a 2014-es választásokra - azon képviselőket, akik a választások idejére betöltik vagy betöltötték harmadik ciklusukat is a parlamentben, egy mentori programba kívánja bevonni. A program célja, hogy a valóságtól elszakadt, elefántcsont-toronyból irányító képviselőket visszasegítse a realitás és a munka világába.
Az elmúlt 23 év során a munka és közszféra világával kapcsolatban meghozott törvények egyre inkább azt bizonyítják, hogy a képviselők túlnyomó része nincsen tisztában a munkavállalók mentális és fizikai terhelhetőségével és életkörülményeivel. A program keretében mentorok segítségével egy 40 órás munkarendben újra-szocializáljuk képviselőinket. Ha ugyanis munka-alapú Magyarországról beszélünk, tarthatunk attól, hogy a túlzottan hosszú ideje valódi munkahelyzetekkel nem találkozó, a politika világába temetkezett képviselők nem érzik át döntéseik súlyát.
A jelenlegi magyar politikai elit kiválasztódása is sokszor olyan szisztéma alapján történik, amelynek köszönhetően leendő képviselőink nem találkoznak a munka és a közszféra valódi világával. A másik végleten álló multifunkcionális politikusoknak is nehéz elhinni, hogy egyszerre több szerepben is képesek helytállni (parlamenti képviselők, kórházigazgatók, polgármesterek, sportegyesületi elnökök, megyei közgyűlési tagok, önkormányzati képviselők, ügyvédi irodák és egyéb vállalkozások működtetői egy személyben).
A mentorok kiválasztása kompetencia alapon, személyre szabottan történik, figyelembe véve a képviselők nemét és életkorát, valamint a munka világára vonatkozó terveit. A várható munkahelyek a magyarországi vállalkozások és a közszféra világában találhatók. A programot a jelentkezések beérkezésétől indítjuk.
Amennyiben úgy érzi, hogy jövőbeli munkájára vonatkozó döntéseit pontosabban, megalapozottabban szeretné meghozni és szívesen bekapcsolódna a mentori program munkájába, az alábbi e-mail címen várjuk jelentkezését:
nemzedekekmuhelye@gmail.com

Üdvözlettel:


Nemzedékek Műhelye Párt (NeM)

2013. október 7., hétfő

Meghívó


MEGHÍVÓ

a Nemzedékek Műhelye Párt (NeM Párt)

Sajtótájékoztatójára

Helyszín:

Promenád Café (Budapest, II. ker. Lövőház u. 2-6. Mamut 2 Földszint)

Időpont:

2013. október 11. 9.30

Információ:



A sajtótájékoztató témája:

A „Vezessük vissza politikusainkat a munka világába” – mentori program bemutatása

A NeM Párt - készülve a 2014-es választásokra - azon képviselőket, akik a választások idejére betöltik vagy betöltötték harmadik ciklusukat is a parlamentben, egy mentori programba kívánja bevonni. A program célja, hogy a valóságtól elszakadt, elefántcsont-toronyból irányító képviselőket visszasegítse a realitás és a munka világába.

Az elmúlt 23 év során a munka és közszféra világával kapcsolatban meghozott törvények egyre inkább azt bizonyítják, hogy a képviselők túlnyomó része nincsen tisztában a munkavállalók mentális és fizikai terhelhetőségével és életkörülményeivel. A program keretében mentorok segítségével egy 40 órás munkarendben újra-szocializáljuk képviselőinket. Ha ugyanis munka-alapú Magyarországról beszélünk, tarthatunk attól, hogy a túlzottan hosszú ideje valódi munkahelyzetekkel nem találkozó, a politika világába temetkezett képviselők nem érzik át döntéseik súlyát.

A jelenlegi magyar politikai elit kiválasztódása is olyan szisztéma alapján történik, amelynek köszönhetően leendő képviselőink nem találkoznak a munka és a közszféra valódi világával. A másik végleten álló multifunkcionális politikusainknak is nehéz elhinni, hogy egyszerre 5-6 szerepben is képesek helytállni (parlamenti képviselők, kórházigazgatók, polgármesterek, sportegyesületi elnökök, megyei közgyűlési tagok, önkormányzati képviselők, ügyvédi irodák és egyéb vállalkozások működtetői egy személyben).

A NeM politikai programja az alábbi módon módosítja a képviselői szerepvállalást:

Politikai szerepvállalás időkorlátai: Max. 3 ciklus erejéig, azaz 12 évig lehet valaki kormánytag (miniszter, állam- és helyettes államtitkár), országgyűlési képviselő, alkotmánybíró, köztársasági elnök – ez utóbbi státuszban 10 év a maximalizált időtartam).

Visszahívhatóság: Országgyűlési és önkormányzati képviselők, polgármesterek visszahívhatósága két szempont alapján történjen: választási programmal ellentétes cselekedet vagy döntés, meghatározott számú távollét az ülésekről (függetlenül attól, hogy előre bejelentett és igazolt-e vagy sem).

Személyi összeférhetetlenség: országgyűlési képviselő ne lehessen se kormánytag, se polgármester, se önkormányzati képviselő, mivel a demokratikus politikai berendezkedés a hatalom megosztásának elvén alapszik.

Az országgyűlési képviselői összeférhetetlenség foglalja magába az álláshalmozás teljes megszüntetését, tehát az országgyűlési képviselő kizárólag képviselői munkájáért kaphat anyagi juttatást.

Mentelmi jog intézményének felülvizsgálata a további visszaélések elkerülése érdekében.

A sajtótájékoztató keretében a mentori programot pártállástól függetlenül az érintett képviselőknek e-mailen eljuttatjuk.

A sajtótájékoztató résztvevői:

Dr. Varga Norbert (egyetemi oktató, a NeM elnöke)

Dr. Varga Szabolcs (egyetemi oktató, a NeM alelnöke)

Dr. Berki Imre (egyetemi oktató, a NeM titkára)

A mentori program koordinátorai:

László Zoltán (szakszervezeti tisztségviselő)

Nagy János (gazdálkodó)


Néhány mondatat a NeM-ről:

2012 januárjában egyetemi oktatók, kutatók, hallgatók, volt polgári körösök és regionális szintű szakszervezeti vezetők készítettek egy alternatív megoldás-tervezetet Magyarország alkotmányos berendezkedését illetően, egy plurális demokrácia modellt. A program célja a politikai szféra túl-hatalmának korlátozása, a fékek és egyensúlyok rendszerének megvalósítása, és egy igazságosabb társadalmi tehervállalás megalkotása.

Ez a modell a jelenlegi politikai piac kínálati oldalán nem található meg, és nem mutatkozik fogadókészség a felvállalására. Különböző társadalmi szinteken és területeken folytattunk konzultációt a programról, ennek nyomán döntöttünk úgy, hogy a bíróságon bejegyeztetünk egy olyan pártot, amely de jure pártként, de facto antipártként aposztrofálja magát, és célja eljuttatni az emberekhez azt az üzenetet, hogy a demokráciának több fajtája is létezik, amelyek közül a jelenlegi struktúra csak az egyik, de nem a legjobb.

Üdvözlettel:


 A Nemzedékek Műhelye (NeM)