Alapszabályzat


Nemzedékek Műhelye Párt

Alapszabály

módosításokkal egységes szerkezetben

 

I. Fejezet

Általános rendelkezések

 

 

1.       Az alapító tagok Nemzedékek Műhelye Pártot (továbbiakban Műhely) kívánnak alapítani az alábbiak szerint:

A Műhely rövidített neve: NeM

 

2.       A Műhely célja: az igazságosabb társadalmi tehervállalás kereteinek megteremtése és széles társadalmi rétegek jólétének elősegítése.

 

3.       Az Alapszabály biztosítja a Műhely demokratikus önkormányzati elven alapuló működését és elősegíti a tagok jogainak és kötelességeinek érvényesülését.

 

4.       A Műhely székhelye: 1082 Budapest, Vajdahunyad u. 15. félem. 1. szám.

 

5.       A Műhely jogi személy, amely az erre vonatkozó törvények (a Magyar Köztársaság Polgári törvénykönyvéről szóló 1959. évi IV. tv., továbbiakban Ptk., a Pártokról szóló 1989. évi XXXIII., továbbiakban párttörvény, az Egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. tv., továbbiakban Ectv.) és egyéb, a pártokra vonatkozó jogszabályok alapján működik.

 

6.       A Műhely logója:

 


 

A logó befoglaló formája egy szimmetrikus trapéz, amely a hosszabbik párhuzamos oldalán áll. A trapéz formáját a szorosan egymás mellett álló nyomtatott nagy N és nagy M betűk alkotják oly módon, hogy az N betű első meghosszabbított szára kicsit jobbra, míg az M betű második meghosszabbított szára kicsit balra dől. A betűk kontúrját egy egymással párhuzamosan futó vastag és vékony vonal alkotja. A betűk színe óarany. Az N betű második szárán és az M betű első szárán, azokat nagyrészt takarva egy, a betűk szárhosszánál valamivel kisebb magasságú, az N betű száraival párhuzamosan dőlő trikolór jelenik meg. Az N és M betűk meghosszabbított szárai között nyomtatott nagybetűvel, fekete színben a NEMZEDÉKEK MŰHELYE felirat olvasható.

 

 

II. Fejezet

A Műhely feladata és tevékenysége

 

 

7.       A Műhely a 2. pontban meghatározott célok érdekében majdani politikai erőként olyan intézkedéseket kíván kezdeményezni, mely igazságossá teszi a közteherviselést, de emellett törekszik arra, hogy lehetőség szerint ne maradjon hazánkban az alapvető szükségletek kielégítése nélküli egyén.

 

8.       A Műhely tevékenységét az emberi jogok szellemében, mindenféle különbségtétel nélkül végzi.

 

9.       A Műhely az alábbi eszközökkel valósítja meg célját és feladatait:

a.      Kidolgozza a társadalmi igazságosság politikai programját.

b.      Programját nyilvánosságra hozza.

c.       Szakmai, valamint civil lakossági fórumokat szervez.

d.      Programja megvalósításába bevonja a határon túli magyarságot is.

 

10.   A Műhely különös hangsúlyt helyez céljai elérése érdekében a társadalom széles köreinek bevonására, különös tekintettel a civil szférára.

 

 

III. Fejezet

A Műhely tagjai

 

 

11.   A Műhely nyilvántartott tagsággal rendelkezik. Külön nyilvántartást vezet a rendes- a pártoló- és a tiszteletbeli tagokról.

 

12.   A Műhelynek természetes személy lehet tagja.

13.   A Műhely tagsághoz három tag írásos ajánlása szükséges. A tag felvétele az elnökség hatáskörébe tartozik. A rendes- és a pártoló tagok felvétele nyilatkozat alapján történik.

 

14.   A tagsági viszony keletkezésének időpontja: a belépési nyilatkozat elfogadásának dátuma.

 

15.   A Műhely rendes tagja lehet minden nagykorú magyar állampolgár aki

-          egyetért a Műhely célkitűzéseivel,

-          vállalja, hogy megtartja a jelen Alapszabály, a párttörvény, és egyéb vonatkozó jogszabály rendelkezéseit,

-          vállalja, hogy részt vesz a Műhely munkájában,

-          vállalja az éves tagdíj megfizetését.

 

16.   A Műhely pártoló tagja lehet az a belföldi, illetve külföldi természetes személy aki

-          egyetért a Műhely célkitűzéseivel,

-          anyagilag vagy más módon támogatja azt.

 

17.   A Műhely tiszteletbeli tagja lehet az a magyar vagy külföldi természetes személy, akit a Közgyűlés tiszteletbeli tagnak felvesz, és az illető személy elfogadja a tiszteletbeli tagságot.

 

 

IV. Fejezet

A tag jogai, kötelessége és a szavazati jog

Rendes tagok

 

18.   A rendes tagok jogaikat a Műhely tevékenységében és vezetésében való részvételük útján gyakorolják.

 

19.   A rendes tagok alapvető jogai:

-          befolyást gyakorolhatnak a Műhely tevékenységére a demokratikusan megválasztott vezetők, illetve a közgyűlés útján, vagy más egyéb módon,

-          kellő tájékoztatást kapnak a Műhely tevékenységéről és munkájáról,

-          részt vehetnek a Műhely tevékenységében és rendezvényein,

-          választhatnak és választhatók a Műhely szerveibe. Minden rendes tag szavazati joggal rendelkezik, melyet csak személyesen gyakorolhat.

 

20.   A rendes tag köteles:

-          eleget tenni az alapszabályban meghatározott kötelezettségeinek,

-          az éves tagdíjat időben befizetni,

-          képviselni a Műhely programját olyan feladatkörökben, amit a Műhely megbízottjaként, az elnökség megbízása alapján, vagy tisztségéből adódóan végez,

-          politikai, társadalmi tevékenységével elősegíteni a Műhely céljainak megvalósítását.

21.   Pártoló tag:

-          Minden belföldi és külföldi természetes személy, aki a Műhely célkitűzéseivel egyetért és a Műhelyt támogatja akár pénzbeli vagy természetbeli adománnyal, akár a Műhelynek végzett ingyenes munkával, kérheti a Műhelybe pártoló tagként való felvételét.

-          A pártoló tag jogai és kötelezettségei megegyeznek a rendes tagok jogaival és kötelezettségeivel, azzal az eltéréssel, hogy a közgyűlésen csak tanácskozási joggal vehet részt, nem választhat és nem választható, továbbá a pártoló tag mentes az éves tagdíjfizetési kötelezettsége alól. A pártoló tag a Műhely esetleges tartozásaiért semmilyen jogcímen nem felel.

-          A pártoló tagoknak az általuk vállalt kötelezettségeket teljesíteniük kell.

 

22.   Tiszteletbeli tag:

-          A Műhely közgyűlése kétharmados szótöbbséggel tiszteletbeli tagnak választhatja azt a személyt, aki a Műhely tevékenységét bármiben segítette, és aki egyetért tiszteletbeli taggá választásával.

-          A tiszteletbeli tag jogai és kötelezettségei megegyeznek a rendes tagok jogaival és kötelezettségeivel, azzal az eltéréssel, hogy a közgyűlésen csak tanácskozási joggal vehet részt, nem választhat és nem választhatók, továbbá a tiszteletbeli tag mentes az éves tagdíjfizetési kötelezettsége alól. A tiszteletbeli tag a Műhely esetleges tartozásaiért semmilyen jogcímen nem felel.

 

 

V. Fejezet

A tagsági jogviszony keletkezése

 

 

23.   A Műhely alapítói csak rendes tagok lehetnek, akiknek tagsági jogviszonya a Műhely alakuló közgyűlésén  keletkezik azzal, hogy mint alapítók aláírják belépési nyilatkozatukat, és kimondják a Műhely megalakulását.

 

24.   A Műhely további, rendes- és pártoló tagjainak tagsági viszonya a következők szerint keletkezik:

-          a kérelmezőnek ki kell töltenie és alá kell írnia a belépési nyilatkozatot, majd alá kell írattatnia 3 Műhely taggal és átadni az elnökség valamelyik tagjának,

-          a tagfelvételi kérelemről az elnökség a legközelebbi ülésen egyszerű többséggel dönt, és döntéséről haladéktalanul értesíti a kérelmezőt.

 

25.   A tiszteletbeli tagsági viszonyról a közgyűlés dönt kétharmados szótöbbséggel.

 

 

VI. Fejezet

A tagság megszűnése

 

 

26.   A tagság megszűnik:

a.      kilépéssel,

b.      elhalálozással,

c.       a Műhely megszűnésével,

d.      kizárással,

e.       1 éves tagdíj hátralék fennállása esetén törléssel.

 

27.   Írásbeli bejelentéssel a tagok bármikor kiléphetnek a Műhelyből. A kilépési szándékot a tag a Műhely elnökének, alelnökének vagy titkárának jelenti be. A tagsági viszony a bejelentés tényével szűnik meg.

 

28.   A Műhely elnöksége fegyelmi eljárást kezdeményezhet az ellen a tag ellen, aki ismételten megszegi vagy súlyosan megsérti az Alapszabály rendelkezéseit. A fegyelmi eljárást a következők szerint kell lefolytatni:

-          A fegyelmi eljárást az Elnökség folytatja le, írásban értesíti az eljárás alá vont tagot, felkéri, hogy a fegyelmi eljáráson jelenjen meg, és egyben közli a fegyelmi eljárás megindításának okát. Tájékoztatja, hogy védekezését akár írásban, akár szóban előterjesztheti, indítványokat, észrevételeket tehet, továbbá, hogy indokolatlan, igazolatlan távolmaradása, védekezése előterjesztésének elmaradása az eljárás lefolytatását nem akadályozza.

-          A fegyelmi eljárás lefolytatása után az Elnökség írásbeli javaslatot tesz a Közgyűlésnek. Az írásbeli javaslatot az eljárás alá vont taggal is közölni kell, tájékoztatva, hogy védekezését, indítványait a Közgyűlésen is előterjesztheti.

-          A kizárás kérdésében a Közgyűlés dönt. A közgyűlési határozatot, részletes indokolással együtt írásban, ajánlott küldeményben meg kell küldeni az érintett tagnak, vagy részére a Közgyűlésen át kell adni, és az átadást igazoltatni kell aláírásával.

-          A határozatnak tartalmaznia kell a jogorvoslati lehetőségre történő felhívást is, amely szerint az eljárás alá vont tag jogorvoslattal a Bíróságnál a határozat közlésétől számított 30 napon belül keresettel élhet.

 

29.   Az elnökség hatáskörébe tartozik a tagok törlése a nyilvántartásból elhalálozás, jogerős kizárás, éves tagdíj felszólítás ellenére történt nemfizetése esetén a törlésről szóló határozat alapján.

30.   Amennyiben a tagnak több mint egy éves tagdíjhátraléka van, az elnökség a mulasztás jogkövetkezményeire is figyelmeztetve felszólítja a hátralék megfizetésére, 15 napos határidővel. Ha a tag ezen felszólításnak határidőben nem tesz eleget, az elnökség a törlésről határozatot hoz, amelyet írásban közöl az érintett taggal. A határozat ellen a Közgyűléshez lehet fellebbezni. A felek minden esetben az egyezségre törekednek.

 

 

VII. Fejezet

A Műhely jövedelme, gazdálkodás

 

 

31.   A Műhely költségvetéséről és a vagyonkezelés módjáról a Közgyűlés dönt.

 

32.   A Műhely bevételeinek forrásai:

-          tagok által fizetett tagdíjak,

-          állami költségvetésből juttatott támogatás,

-          jogi személyek, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságok és magánszemélyek vagyoni hozzájárulása,

-          végintézkedés alapján magánszemélyek hagyatéka,

-          a Műhelynek a párt törvényben meghatározott gazdálkodó tevékenységéből,

-          a Műhely által alapított vállalat és egyszemélyes Kft. adózott nyereségéből.

 

33.   A rendes tagok által fizetendő éves tagdíjat a Közgyűlés határozza meg. A tagdíj felét legkésőbb a tárgyév június hónapjának utolsó napjáig, másik felét pedig legkésőbb a tárgyév utolsó napjáig kell megfizetni.

 

34.   A pártoló és tiszteletbeli tagok az általuk önként vállalt hozzájárulásukat fizetik be bármely időpontban.

 

35.   A pártoló és tiszteletbeli, hazai vagy külföldi tagok önként vállalt hozzájárulásaik felhasználásának célját meghatározhatják, a cél azonban nem lehet ellentétes az alapszabállyal és a hatályos törvényi rendelkezésekkel.

 

36.   Költségeinek fedezésére, illetve a céljai megvalósításához szükséges gazdasági feltételek megteremtése érdekében a Műhely gazdasági tevékenységet is folytathat az 1989. évi XXXIII. törvény 6. § - a figyelembevételével. Ennek megfelelően:

-          politikai céljainak és tevékenységének megismertetése érdekében kiadványokat jelentethet meg és terjeszthet,

-          a Műhelyt szimbolizáló jelvényeket és más ilyen célú tárgyakat árusíthat,

-          a rendezvényeket szervezhet,

-          a tulajdonában lévő ingatlan és ingó dolgokat díj ellenében hasznosíthatja, elidegenítheti.

A Műhely az előzőeken túlmenően:

-          a Műhely pénzeszközeit – részvény vásárlás kivételével – értékpapírba fektetheti,

-          vállalatot hozhat létre,

-          egyszemélyes korlátolt felelősségű társaságot alapíthat.

Ezeken túlmenően azonban más gazdasági társaságban részesedést nem szerezhet.

VIII. Fejezet

A Műhely szervezete és működésének szabályai

 

 

37.   Szervezeti felépítés:

a.       közgyűlés

b.       elnökség

c.        számvizsgáló bizottság

d.       titkárság

A fenti szervezetekre vonatkozó általános működési szabályok a következők:

-          A közgyűlés és az elnökség, valamint egyéb testületek határozatképességéhez a szavazati jogú tagok több mint 50 %-ának jelenléte szükséges.

-          A határozatokat egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozzák, kivéve, ha az alapszabály ettől eltérően rendelkezik.

-          Szavazategyenlőség esetén új szavazást kell elrendelni, ismételt szavazategyenlőség esetén a napirendi pontot elvetettnek kell tekinteni.

-          Személyi kérdésekben, ha a jelenlévő, szavazásra jogosult tagok közül bárki is kéri, titkos szavazást kell tartani.

 

 

 

IX. Fejezet

Közgyűlés

 

 

38.   A Műhely legfelsőbb döntéshozó szerve a tagok összességét magában foglaló közgyűlés.

 

39.   A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:

a.       A Műhely alapszabályának elfogadása és módosítása, ezen belül a Műhely irányvonalának, célkitűzéseinek, programjának meghatározása.

b.       A tagdíj és az éves költségvetés meghatározása.

c.        Az elnökség éves beszámolójának elfogadása, a testületek beszámoltatása, a bizottságok beszámolóinak elfogadása.

d.       Az elnökségi és a számvizsgáló bizottsági tagok, valamint a tisztségviselők megválasztása.

e.        A Műhely feloszlásának, más párttal történő egyesülésének, szétválásának kimondása.

f.        A tiszteletbeli tagok felvétele.

g.        A kizárást kimondó határozat meghozatala.

h.       Döntéshozatal minden kérdésben, amelyet az alapszabály a közgyűlés határkörébe utal.

 

40.   Minden évben legalább egy közgyűlést kell tartani június hónap 30. napjáig. A közgyűlést akkor is össze kell hívni, ha a Műhely tagságának 20%-a ok és cél megjelölésével a közgyűlés összehívását kéri, valamint ha bármelyik, a Műhelyben működő bizottság kéri a közgyűlés összehívását. Az elnökség bármikor dönthet a közgyűlés összehívásáról.

 

41.   A közgyűlést az elnök hívja össze. A napirendet is tartalmazó meghívót a közgyűlés kitűzött időpontja előtt legalább 8 nappal ki kell küldeni a meghívottaknak. A közgyűlést össze kell hívni akkor is, ha azt a bíróság elrendeli.

 

42.   Ha a közgyűlés nem határozatképes, akkor az új közgyűlést azonos napirendi pontokkal 3 napon túli és 15 napon belüli időpontra újból össze kell hívni, azzal a figyelmeztetéssel, hogy az azonos napirendi pontokkal megismételt közgyűlés a megjelentek számára tekintet nélkül határozatképes.

 

43.   Az eredeti meghívóban is megjelölhető a megismételt közgyűlés időpontja azzal a figyelmeztetéssel, hogy amennyiben az eredeti időpontra összehívott közgyűlés határozatképtelen, a megismételt közgyűlés a megjelentek számára tekintet nélkül határozatképes. Ebben az esetben a megismételt közgyűlés időpontját is jelezni kell. A megismételt közgyűlés csak az eredetileg összehívott közgyűléssel azonos napirendi pontokat tárgyalhat.

 

44.   A közgyűlés rendjéért az elnök felelős. A közgyűlésen részt vevők kérdést intézhetnek a tisztségviselőkhöz. A megkérdezett a helyszínen köteles válaszolni.

 

45.   A közgyűlés általában nyílt szavazással, a jelenlévő szavazásra jogosult tagok egyszerű szótöbbségével dönt. Személyi kérdésekben, a tisztségviselők megválasztásában – ha a jelenlévő szavazásra jogosult tagok közül bárki is kéri – titkos szavazással, egyszerű szótöbbséggel dönt.

 

46.   A közgyűlésen minden rendes tagnak egy szavazata van. A pártoló és tiszteletbeli tagok nem rendelkeznek szavazati joggal, a közgyűlésen tanácskozási joggal vehetnek részt.

 

47.   A közgyűlésről jegyzőkönyvet kell készíteni, amit az elnök, a jegyzőkönyvvezető és a közgyűlés által választott két hitelesítő ír alá.

 

 

 

X. Fejezet

Elnökség

 

 

48.   A közgyűlés ülései között a Műhely ügyintéző és képviseleti szerve az elnökség, amely elnökből, alelnökből, titkárból áll.

 

49.   Az elnököt, az alelnököt és a titkárt a közgyűlés 3 évre választja. Az elnökség tagjai újraválaszthatók.

 

50.   Az elnökség:

a.       a Műhely képviseleti és ügyintéző szerve,

b.       gondoskodik a közgyűlés határozatainak végrehajtásáról,

c.        állást foglal és kezdeményezéseket tesz a Műhely céljaival kapcsolatos ügyekben,

d.       előkészíti és közgyűlés elé terjeszti a Műhely etikai irányelveit és fegyelmi  szabályzatát,

e.        meghatározza a titkárság ügyrendjét és létszámát,

f.        vezeti a bevételek szerzésére irányuló munkát,

g.        összeállítja és a közgyűlés elé terjeszti a Műhely költségvetését,

h.       irányítja a gazdálkodást, a költségvetés végrehajtását,

i.         összeállítja az éves beszámolót, amit elfogadás előtt a számvizsgáló bizottságnak véleményeznie kell,

j.         jóváhagyja a hazai és külföldi szervezetekkel létrejövő megállapodásokat,

k.       előkészíti a közgyűlést,

l.         dönt a rendes és a pártoló tagok tagfelvételi kérelmében,

m.     határoz a jutalmazásokról és kitüntetésekről,

n.       előkészíti és a közgyűlés elé terjeszti a fegyelmi ügyeket.

 

51.   Az elnökség évi munkaterve alapján végzi tevékenységét

 

52.   Az elnökség ülésének összehívásáról és előkészítéséről az elnök köteles gondoskodni. Az ülésekről jegyzőkönyv készítendő. Az elnökségi ülést az elnök hívja össze. A napirendet is tartalmazó meghívót az elnökségi ülés kitűzött időpontja előtt legalább 8 nappal ki kell küldeni a meghívottaknak.

 

53.   Az elnökség továbbá:

a.       rendezvényeket szervez,

b.       előkészíti és a közgyűlés elé terjeszti a Műhely ügyrendjét és a szükséges egyéb szabályzatokat,

c.        határoz a Műhely tagjainak külföldi kiküldetéseiről.

 

 

 

XI. Fejezet

Elnök, az elnökségi tagok feladatai

 

 

54.   A Műhely elnöke:

a.       önállóan képviseli a Műhelyt,

b.       vezeti a közgyűlést és az elnökség üléseit,

c.        ellenőrzi a közgyűlés és az elnökség határozatainak végrehajtását,

d.       végrehajtja a Műhely közgyűlése és az elnökség által rá bízott feladatokat,

e.        munka keretében alkalmazza a titkárság dolgozóit, gyakorolja felettük a munkáltatói jogokat,

f.        utalványozási joggal rendelkezik.

 

55.   Az alelnök önállóan képviseli a Műhelyt, helyettesíti az elnököt, ellátja az elnökség által rá bízott feladatokat, valamint utalványozási joggal rendelkezik.

 

56.   A titkár önállóan képviseli a Műhelyt, végzi a Műhely adminisztratív munkáit, valamint utalványozási joggal rendelkezik.

 

57.   A Műhelyt a Műhely elnöke, alelnöke és titkára önállóan képviseli.

 

58.   A bankszámla felett utalványozási joggal az elnök, az alelnök és a titkár önállóan rendelkezik.

 

 

 

XII. Fejezet

Számvizsgáló bizottság

 

 

59.   A jelenlegi taglétszámra is figyelemmel, a Műhely külön Számvizsgáló Bizottságot nem kíván létrehozni.

 

 

 

XIII. Fejezet

Titkárság

 

 

60.   A Műhely tevékenységével kapcsolatos adminisztratív munkát a titkárság végzi.

 

61.   A titkárság feladatait, ügyrendjét, létszámát és ügyviteli szabályzatát az elnökség állapítja meg. Az iroda dolgozóit az elnök alkalmazza és gyakorolja felettük a munkáltatói jogokat.

 

62.   Adminisztratív jellegű ügyekben a titkárság vezetője - az elnökség tagjaival előzetesen egyeztetve - eljár a hatóságok és más szervek előtt.

 

 

 

XIV. Fejezet

A Műhely felügyelete

 

 

63.   A Műhely törvénysértése esetén az ügyész keresetet indít a Műhely ellen.

 

64.   A Műhely gazdálkodásának ellenőrzésére az Állami Számvevőszék jogosult.

 

 

 

XV. Fejezet

A Műhely megszűnése

 

 

65.   A Műhely megszűnhet:

-          más párttal való egyesüléssel,

-          két vagy több pártra való szétválással,

-          feloszlással,

-          a bíróság által való feloszlatással,

-          megszűnésének megállapításával.

 

66.   A bíróság az ügyészség indítványára megállapítja a Műhely megszűnését, ha az a tevékenységével felhagy és vagyonáról nem rendelkezik.

 

67.   A bíróság az ügyészség indítványára - a Műhely társadalmi szervezetként való további működésének érintetlenül hagyásával - megállapítja a Műhely működésének megszűnését, ha a Műhely az egymást követő általános országgyűlési képviselői választásokon nem állít jelöltet.

 

 

 

XVI. Fejezet

Vegyes rendelkezések

 

 

68.   Az Alapszabályban nem rendezett kérdésekre a Magyar Köztársaság Polgári törvénykönyvéről szóló 1959. évi IV. tv., a Pártokról szóló 1989. évi XXXIII., az Egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. tv. és egyéb, a pártokra vonatkozó jogszabályokban foglaltak az irányadók.

 

69.   A Műhely tagjai tudomásul veszik, hogy a Műhely a Törvényszék által történt nyilvántartásba vétellel jön létre.

 

70.   A fenti Alapszabályt a 2012. június hónap 6. napján megtartott közgyűlés megállapította és elfogadta, a módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt alapszabályt pedig a Közgyűlés 2012. szeptember 22. napján fogadta el.

 

 

Kelt Budapesten, 2012. szeptember hónap 22. napján.